Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja 2021-2027.: Ministar Hrnjić zahvalio na podršci

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine na 10. vanrednoj sjednici usvojio je Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja 2021-2027.

Strategiju su zastupnici, iako usvojenu od strane ovog doma, morali razmatrati i usvojiti zbog predviđenih zakonskih procedura, s obzirom da je prethodno, u istom tekstu, usvojena u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Zastupnici su Strategiju usvojili sa 75 glasova “za“, 2 „suzdržana“ i 1 „protiv“ što ukazuje da je dobila veliku podršku u Parlamentu Federacije BiH.

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić izrazio je zahvalnost zastupnicima na usvajanju Strategije, posebno predstavnicima Odbora za poljoprivredu Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH koji su inicirali održavanje hitne sjednice ovog doma s ciljem rasprave i usvajanja ovog strateškog dokumenta.

 

Novi pristup razvoju ruralnih područja

Strategija je osnovni srednjoročni strateško-razvojni dokument kojim se utvrđuju politike, ciljevi i mjere za razvoj poljoprivrede i ruralnih područja u Federaciji BiH u periodu programski usklađenom sa periodom trajanja aktuelne Zajedničke poljoprivredne politike Evropske unije (do 2027.).

Usvojenom Strategijom utvrđuju se ciljevi i prioriteti razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja u Federaciji BiH do 2027. godine, način njihovog ostvarivanja, finansijski i institucionalni okvir za provedbu, monitoring, evaluacija i izvještavanja.

Usvojenom strategijom proizvođači, otkupljivači, prerađivači i drugi sektorski akteri u poziciji su da spremnije i kvalitetnije planiraju proizvodnje, prodaje i investiranja, što bi trebalo rezultirati održivijim razvojem sektora poljoprivrede.

Strategija, između ostalog, donosi novi pristup razvoju ruralnih područja i povećava obim investicija uz povećanje udjela javnih sredstava u podrškama investiranju. Promovira se novi koncept povezivanja poljoprivrednih proizvođača sa otkupljivačima i prerađivačima, baziran na uspostavljanju snažnih proizvođačkih grupa i organizacija proizvođača, s posebnim naglaskom na razvoj poslovanja poljoprivrednih zadruga i organizovanje poljoprivrednika u okviru zadružne organizacije. Stimulira se povećanje kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, uvođenje i održavanje međunarodnih standarda, te smanjenje negativnih uticaja na okoliš. Direktna plaćanja se pojednostavljuju i pretvaraju u jedinstvena plaćanja po hektaru i po uslovnom grlu stoke, što ostavlja prostor kantonalnim ministarstvima da svoje proizvodnje koje su za njih od posebne važnosti dodatno podrže iz svojih budžeta, pri čemu bi svi proizvođači na prostoru Federacije BiH trebali imati što ujednačenije uslove za proizvodnju s obzirom na stepen podrške.

Pored toga, snažno se insistira na jačanju sistema prijenosa znanja i informacija i razvoju moderne poljoprivredne savjetodavne službe.

Predviđaju se posebne, dodatne podrške proizvodačima na područjima sa prirodnim ograničenjima za poljoprivrednu proizvodnju koja su, inače, ugrožena snažnom depopulacijom i prestanka bavljenja poljoprivredom. Uvodi se posebna linija podrške za mlade poljoprivrednike koji preuzimaju upravljanje poljoprivrednim gazdinstvima s ciljem stabilizacije dohotka i podrške investicijama.