Pomoćnik Alibegović na konferenciji o zadrugarstvu u Federaciji BiH
Pomoćnik federalnog ministra za poljoprivredu i prehrambenu industriju, Bešćo Alibegović, učestvovao je u radu konferencije o zadrugarstvu u Federaciji BiH, održane u organizaciji Saveza zadruga u Federaciji BiH.
Učesnici konferencije ukazali su na stanje zadružnog sektora i stanje imovine u Federaciji BiH, prednostima zadružnog modela organizovanja kao i snagama zadružnog sektora kao potencijalnog generatora masovnog zapošljavanja ranjivih grupa stanovništva na tržištu rada.
Pomoćnik Alibegović ukazao je na potrebu boljeg povezivanja primarnih poljoprivrednih proizvođača u kroz forme zadruga.
“Prijeko potrebno uvezivanje naših primarnih poljoprivrednih proizvođača nameće se kao svojevrsni imperativ jer oni sami nisu u mogućnosti ispuniti sve one tržišne uslove koji se pred njih postavljaju, posebno u domenu otkupa i distribucije poljoprivrednih proizvoda. Zadruge posmatramo kao vezivno tkivo koje je u svakom trenutku spremno napraviti neophodnu vezu između naših poljoprivrednika i prerađivača te isporučiti robu na bosanskohercegovačko ali i inostrano tržište. Zadružni sektor je već odavno prepoznat u našim poljoprivrednim politikama i smatramo da će zadruge u budućnosti biti jedan od važnijih činilaca razvoja poljoprivrede u Federaciji BiH”, istakao je Alibegović.
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pored ostalih subjekata u okviru svoje poljoprivredne politike podržava i zadruge kroz različite modela podrške, poput modela poticaja proizvodnji, modela ruralnog razvoja i modela ostalih vrsta podrški.
”U 2024. godini je 14 zadruga registrovanih za otkup mlijeka predalo zahtjeve u ime 1.525 kooperanata u količini od oko 35.500.000 litara mlijeka, što predstavlja gotovo jednu četvrtinu poticanog mlijeka u Federaciji BiH. Pored planiranog nastavka podrške zadružnom sektoru kroz navedene modele, ovaj sektor je značajno prepoznat i kroz Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja Federacije BiH 2021-2027., i to kroz više strateških ciljeva, prioriteta i mjera koje se odnose na podršku operativnim programima proizvođačkih organizacija – zadruga, kroz koje se provode različite sheme podrške koje doprinose boljem pozicioniranju na tržištu i omogućavaju unapređenje položaja poljoprivrednih proizvođača i jačanje tržišne orijentacije povećanjem konkurentnosti. Također, planirana je i podrška za administrativne troškove uspostave i rada proizvođačkih organizacije proizvođača i troškova realiziranja njihovog poslovnog plana”, istakao je pomoćnik Alibegović.
Na konferenciji je istaknuta i potreba da se unaprijedi institucionalni i zakonodavni okvir kako bi se postigao napredak i izvršila modernizacija kompletnog sektora. Na tom putu, zahtjeva se i usklađivanje domaće legislative sa aktuelnom sektorskom legislativom u EU, koja se često, zbog procesa unapređenja mijenja.
“Potrebne su intervencija u ključnim zakonskim propisima za realizaciju nove poljoprivredne politike, poput Zakona o poljoprivredi i Zakona o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i u još nekoliko važnih oblasti kako bi se osiguralo konzistentno provođenje zacrtanih strateških ciljeva. Također, poljoprivredno zemljište u državnom vlasništvu, kao neobnovljiv resurs, potrebnim izmjenama i dopunama Zakona o stvarnim pravima treba zaštiti od trajnog otuđenja i uz odgovarajuće izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu zaštiti od čestih i neopravdanih prenamjena korištenja, kao i kroz donošenje Programa upravljanja poljoprivrednim zemljištem u Federaciji BiH. U daljnjim aktivnostima ćemo zadruge uvažiti kao partnere na izradi kvalitetnih zakonskih rješenja. Nemam dilemu da će zadruge, s obzirom na njihovu važnost i značaj u lancu vrijednosti dobiti daleko veću pažnju koja im zasigurno pripada“, istakao je pomoćnik Alibegović.