Vlada FBiH usvojila Program novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2025. godinu
Vlada Federacije BiH danas je na hitnoj telefonskoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva usvojila Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele „Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu“, utvrđenih Budžetom FBiH za 2025. godinu, u iznosu od 182.000.000 KM što je više za 7 miliona KM u odnosu na prošlogodišnji budžet. U okviru programa, za biljnu proizvodnju je planirano 28.720.000,00 KM a za animalnu proizvodnju 105.600.000,00 KM. Raspoloživi iznos od 46.880.000,00 KM namijenjen je strukturnim mjerama i raspoređen je na način da je za mjere ruralnog razvoja planirano 43.380.000,00 KM, za model ostalih vrsta podrški 3.500.000,00 KM.
Iako je usvojenim Budžetom za 2025. godinu, planirano 183 miliona KM za poljoprivredu, Vlada FBiH je 20. marta ove godine, na 187. hitnoj telefonskoj sjednici, usvojila odluku o preraspodjeli sredstava iz Budžeta FBiH za 2025. godinu kojom se iznos od milion KM namijenjen za “Subvencije privatnim preduzećima i poduzetnicima – Podsticaj za poljoprivredu” preraspoređuje za “Tekuće transfere pojedincima – Tekući transferi za programe povratka u RS” koje realizira Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica.
Očekuje se da će osigurani nivo sredstava u uslovima rasta inflacije, poremećaja na tržištu cijena i dostupnosti poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, omogućiti povećanje, ili bar očuvanje dostignutog nivoa poljoprivredne proizvodnje u Federaciji Bosne i Hercegovine. Novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji, te mjere kroz model ruralnog razvoja i model ostalih vrsta podrški predstavljaju sveukupnu podršku poljoprivrednim proizvođačima, kako bi unaprijedili kvalitet i konkurentnost poljoprivredno-prehrambene proizvodnje i otpornost poljoprivrednih proizvođača na domaćem i inostranom tržištu. Osim toga, navedeni iznos novčane podrške za strateške proizvodnje će zasigurno doprinijeti povećanju zasijanih zemljišnih površina i proizvodnje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa većom dodanom vrijednosti u Federaciji BiH, kao i povećanju tehnološkog nivoa farmi i osavremenjavanju poljoprivrednih gazdinstava, te uslova života u ruralnim područjima Federacije Bosne i Hercegovine.
U skladu sa članom 18. Zakona o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službene novine Federacije BiH“ br. 42/10 i 99/19) model ruralnog razvoja ima za cilj sveobuhvatan ekonomski, socijalni i kulturni napredak stanovništva u ruralnih područja Federacije BiH, uz uvažavanje principa održivog razvoja. Novčane podrške za ruralni razvoj usmjerene su u mjere za povećanje konkurentnosti, mjere za zaštitu ruralnog okoliša i mjere diverzifikacije ruralnih aktivnosti.
U okviru mjera za povećanje konkurentnosti koje su ključne za opstanak i razvoj poljoprivrednih gazdinstava predviđeno je izdvajanje 42.500.000,00 KM za mjere podrške investicijama preko Federalnog ministarstva poljoprivrede u poljoprivredne mašine i priključne uređaje, opremu za biljnu i stočarsku proizvodnju i ribarstvo, izgradnji, proširenju i opremanju objekata u funkciji biljne proizvodnje stočarstva i ribarstva do 40% iznosa prihvatljivih troškova investicije, u nabavku rasplodne stoke i podizanje višegodišnjih nasada do 50 % iznosa prihvatljivih troškova investicije. Za navedene mjere dodatnu podršku do 10% iznosa prihvatljivih troškova investicije mogu ostvariti OPG-i/PPG-i i obrti u vlasništvu poljoprivrednika sa troje i više djece, mladi poljoprivrednici i žene nositelji OPG/PPG, odnosno PG locirana iznad 600 metara nadmorske visine. U okviru mjere namijenjene podršci pokretanja poslovanja mladih poljoprivrednika sufinansira se do 100% iznosa prihvatljivih troškova ulaganja. Za mjere zaštite ruralnog okoliša izdvojeno je 50.000 KM koje se realizuju kroz podršku certifikaciji organske proizvodnje čime se osigurava primjena proizvodnih tehnologija sa smanjenom upotrebom pesticida i gnojiva, čime štitimo okoliš, a istovremeno osiguravamo zdrave i prirodne proizvode za prehranu stanovništva.
U okviru modela ostalih vrsta podrški izdvojen je iznos od 3.500.000,00 KM, a predviđena je podrška za sufinansiranje osiguranja od šteta u poljoprivredi, sufinansiranje organizovanja stručnih skupova, kongresa, simpozija, seminara i sajmova, odnosno sufinansiranje izlaganja na sajmovima.
Nakon usvojenog Programa, ministar će, po okončanju procedura javnih konsultacija, donijeti pravilnike po modelima previđenim Programom novčanih podrški.