Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja za period 3.-6.10.2024. godine

U skladu s članom 91. stav 2. Zakona o vodama, na osnovu meteorološke prognoze izdate od strane Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, nakon sagledavanja osmotrenih podataka i rezultata hidrološko-hidrauličkih simulacija iz modela u okviru prognostičkih sistema koji su na raspolaganju u sklopu ISV-a AVP Sava, Agencija za vodno područje rijeke Save i Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdale su Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja za period 03.-6.10.2024. godine

 

PROGNOZA:

– Prognozira se porast vodostaja uslijed novih značajnijih padavina na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Une, Sane i Sanice. Očekuje se dostizanje kota obavještavanja definiranih Federalnim operativnim planom odbrane od poplava, na određenom broju hidroloških stanica.

– Moguće su bujične poplave na slivovima rijeka Sana, Sanica i Bliha.

U naredna četiri dana prognozirano je vanredno hidrološko stanje, posebno na području:
– gornjeg i srednjeg dijela sliva rijeke Une, te
– slivova Sane i Sanice,

Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje Unsko-sanskog kantona, odnosno područje gradova/općina: Bihać, Bosanska Krupa, Sanski Most i Ključ.

 

Agencija za vodno područje Jadranskog mora obavijestila je da uslijed obilnijih padavina koje se očekuju u periodu 3-4.10.2024. godine, na većini hidroloških postaja na vodnom području Jadranskog mora prognozira se porast vodostaja,  posebno na djelu poplavnog područja TMT , te srednje i donje Neretve sa pritocima.

Obavijest o prognozi mogućih povećanja vodostaja, te pojavi mogućih bujičnih tokova obuhvaća općine i gradove: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg.

 

“Sugerišemo nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo pojačan oprez.

Nadležne službe civilne zaštite treba da upozoravaju stanovništvo da postoji opasnost od prilaska obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, kako bi stanovništvo na vrijeme oduzelo
mjere samozaštite, s ciljem smanjenja šteta od štetnog djelovanja poplava”, naveli su iz AVP Sava te dodali da se obavještenje daje na osnovu prognoziranih podataka padavina, tako da promjena vremenske prognoze može uticati i na prognozirano hidrološko stanje.